01_DISEÑO WEB.jpg
02_DISEÑO WEB.jpg
03_DISEÑO WEB.jpg
 

Judges

 Anneleen van Boxstael Assistant Professor TU/e, The Netherlands

Anneleen van Boxstael
Assistant Professor
TU/e, The Netherlands

 Monique Ezendam Management Consultant KBC Bank, Belgium

Monique Ezendam
Management Consultant
KBC Bank, Belgium

 Harry Gankema Innovator KPC Groep, The Netherlands

Harry Gankema
Innovator
KPC Groep, The Netherlands

 Jeroen Kuilman Associate Professor of Management & Vice-Dean Education Tilburg University, The Netherlands

Jeroen Kuilman
Associate Professor of Management & Vice-Dean Education
Tilburg University, The Netherlands

 Betsy Lindsey Managing Director of Investor Relations HighTechXL, The Netherlands

Betsy Lindsey
Managing Director of Investor Relations
HighTechXL, The Netherlands

 Carlos J. Navarro Digital Creative Director McCann Worldgroup  Barcelona, Spain

Carlos J. Navarro
Digital Creative Director
McCann Worldgroup
Barcelona, Spain

 James Small Scientific Director, Tilburg Center of Entrepreneurship (TCE) Tilburg University, The Netherlands

James Small
Scientific Director, Tilburg Center of Entrepreneurship (TCE)
Tilburg University, The Netherlands

 
 

Art + Design Advisors

 Gastòn Lisak Artist Barcelona, Spain

Gastòn Lisak
Artist
Barcelona, Spain

 Nicole Vindel Product Design Engineer Barcelona, Spain

Nicole Vindel
Product Design Engineer
Barcelona, Spain

 
 

Team Process Advisors

 Hugo Verver PhD Candidate in Organization Studies Tilburg University, The Netherlands

Hugo Verver
PhD Candidate in Organization Studies
Tilburg University, The Netherlands

 Marino van Zelst PhD Candidate in Organization Studies Tilburg University, The Netherlands

Marino van Zelst
PhD Candidate in Organization Studies
Tilburg University, The Netherlands

 
 

Creative ENTREPRENEURSHIP COURSE ARCHITECTS

 Joshua G. Eckblad PhD Candidate in Management Tilburg University, The Netherlands

Joshua G. Eckblad
PhD Candidate in Management
Tilburg University, The Netherlands

 Tal Simons Professor of Management Tilburg University, The Netherlands

Tal Simons
Professor of Management
Tilburg University, The Netherlands

 
 

STUDENT HACKATHON TEAMS

 

TEAM A/1

Bas Bakx
Bas Volleberg
Boudewijn Boot
Elizabete Lasmane
Ian de Wit
Mohamed Mahran
Naomi de Fouw
Ralph de Baar
Vera van den Boogaard

 

TEAM D/4

Axel Martens
Efthymios Penteridis
Hawelti Kesete
Neha Narasimha
Pablo Eizaguirre
Sofia Kajimoto Imagawa
Stijn Heideman
Tom Van asten

 

TEAM G/7

Amin Hagos
Carolina Querido
Connor Dyne
Flore Noordijk
Joost Grootendorst
Maurits Bakkeren
Kyle Lawrence
Viktor Bagashev

 

TEAM J/10

Anja Fehres
Ari de la Hamette
Gleb Rojkov
Hein Willems
Joelle de Renett
Max Lodewijks
Shane van Hekken
Simeon Kochovski
Teun Maas

TEAM B/2

Bobbie Krijger
Danny Busel
Freek van Litsenburg
Kaj van Kemenade
Oliver Waterhouse
Shinara Geluk
Tymon Wiertsema
Vyara Miteva

 

TEAM E/5

BERTA RIBERA DIVÍ
Eirini Tsitse
Eric Bell
Eveline Huckriede
Melvin de wit
Niek Hoitink
Nonja van Zuilen
Tin Angeli Radovani
Wouter Mennen

 

TEAM H/8

Camille Coumans
KALYPSO NTALOU
Niek van Lieshout
Nikita Roshchupkin
Sander Frik
Sjoerd Gerritsen
Sofia Doycheva
Stanislas Wäger
Thijs van Gils

 

TEAM K/11

Andrew Liffey
Anne-Fleur Oonk
Henry Dolin
Mark Nunnink
Olivier Deckers
Oscar Lainz Anton
Paul Rabou
Tereza Pistanska
Willem de Haas

TEAM C/3

Jiajia Van Diem
Laura Martinez Merino
Marina Ibarra
Martijn Kolen
Max Brouwer
Stijn van der Linden
Tim Brugel
Wout Spackler

 

TEAM F/6

Arantxa Warrens
Aschraf Tijrini
Cristina Bort Giralt
Kadir Kaya
Maarten van Unnik
Rens Schreurs
Rens Wouters
Stella Bezemer
Wesley Romijn

 

TEAM I/9

Anthony Forson
Dean Agata
Fernando Sica
Floris Bouckaert
Ian Thomson
Nyimas Faradilla
Ole de Klerk
Sabrina de Graaf
Thijmen Klasens

 

TEAM L/12

Jonas Ruholl
Joshua Cordromp
Katyana Ponticorvo
Loris Bizzaro
Marieke Marijnissen
Pooria Imani
Robin Vos
Roger van Dijk
Shakib Hakimzadeh

 

 

Day 1: Monday, October 22, 2018

Hackathon Session I

Meet in The Cube
Room 217
(take the white spiral staircase to the second floor)

(9h45-13h30)

Agenda
----------

BRIEFING SESSION
9h45-10h15

IDEATION
10h15-13h30

 

 

Day 2: Wednesday, October 24, 2018

Hackathon Session II

Meet in The Cube
Room 217
(take the white spiral staircase to the second floor)


(9h45-13h30)

Agenda
----------

BRIEFING SESSION
9h45-10h15

PROTOTYPING
10h15-13h30

 

 

Day 3: Thursday, October 25, 2018

Hackathon Team Pitches & Judges

Meet AT the Auberge du bonheur


(13-17h)

Agenda
----------

LUNCH
13-14h

STUDENT TEAM PITCHES
14-15h30

Q&A
15h30-16h00

DELIBERATION OF JUDGES
16-16h30

AWARDS
16h30-16h45

GROUP PHOTO
16h45-17h

 
 

 

Day 4: Friday, October 26, 2018

Hackathon Debrief & Reflection

Cobbenhagen Building (CZ-120)


(9h45-13h30)

Agenda
----------

PRESENTATION OF TEAM DATA
9h45-10h15

REFLECTION SESSIONS
10h15-13h30